Klimatyzacja do domu i mieszkania – dobór.

Dobór odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania jest bardzo ważny dla komfortu domowników oraz optymalizacji kosztów związanych z eksploatacją.

Najczęściej parametrem związanym doborem systemu klimatyzacji jest powierzchnia mieszkania oraz liczba pomieszczeń, które będą przez niego obsługiwane. Jedno urządzenie sprawdzi się w małej kawalerce, inne zda egzamin w otwartym salonie.

Zastanawiasz się, jaka klimatyzacja będzie odpowiednia do mieszkania?

Klimatyzacja do mieszkania może występować w wersji split i multi-split.

Klimatyzacja split składa się z jednego agregatu zewnętrznego i jednego klimatyzatora wewnętrznego – dedykowana do obsługi jednego pomieszczenia.

Klimatyzacja multi-split to system, na który składa się jeden agregat zewnętrzny i kilka klimatyzatorów wewnętrznych. Dzięki temu systemowi schłodzimy lub ogrzejemy klika pomieszczeń wewnątrz jednocześnie zachowując estetykę elewacji zewnętrznej budynku.

Zdarza się, że nawet w mniejszych lokalach zaleca się zastosowanie 2 oddzielnych systemów typu split. Taka sytuacja może być spowodowana m.in. zbyt dużą odległością pomiędzy agregatem a klimatyzatorem wewnętrznym, co przekładałoby się na niższą wydajność pracy urządzenia, wyższe koszty instalacji itp. Zdarza się również, że w budynku istnieją ograniczenia technologiczne, które uniemożliwiają zbudowanie większego systemu. Takie rozwiązanie ma także swoje zalety — w przypadku awarii jednej klimatyzacji typu split drugi system będzie nadal działać niezależnie.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze klimatyzatorów do mieszkania?

  • izolację budynku, w którym znajduje się mieszkanie;
  • wielkość okien oraz ich szczelność;
  • wykorzystanie w lokalu zasłon, żaluzji lub rolet, które mogą skutecznie ograniczać dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia i tym samym sprzyjać utrzymaniu optymalnych warunków termicznych;
  • lokalizację ciepłych rur w ścianach czy podłogach, które będą mieć wpływ na wyższą temperaturę w pomieszczeniu, co klimatyzator będzie musiał neutralizować;
  • strona świata i nasłonecznienie pomieszczenia — to także wpływa na podniesienie temperatury w pomieszczeniu;
  • kondygnacja, na której znajduje się lokal — najbardziej wymagające jest ostatnie piętro, które dzięki sąsiedztwu z dachem zawsze nagrzewa się bardziej niż mieszkania zlokalizowane na niższych poziomach;
  • wysokość pomieszczeń w mieszkaniu — ten parametr ma szczególne znaczenie w przypadku, kiedy klimatyzacja jest przewidziana również jako źródło ogrzewania.

Nie pozwól aby dobór klimatyzacji był dziełem przypadku!

Zapraszamy do kontaktu.